Racing games – How to drive powerful cars

Racing games – How to drive powerful cars


Uwaga:
Zrobiłem ten film dla początkujących kierowców/amatorów, którzy zmagają się z prowadzeniem mocnych samochodów. W tym filmie nie chcę pokazywać swoich umiejętności. Reakcje samochodu są uwydatnione/wymuszone dla lepszego zrozumienia przez widzów.
Dziękuję. Jak prowadzić samochody o dużej mocy w grach wyścigowych? Pierwsza porada: Krzywa mocy silnika Już przed jazdą, możesz przygotować się obserwując przebieg krzywej mocy silnika, by odkryć jak silnik dostarcza moc. Dla przykładu, Lotus 98T dostarcza maksymalną moc nagle blisko maksymalnych obrotów. Takie są najtrudniejsze. Inne silniki dostarczają moc stopniowo aż do czerwonego pola obrotomierza. Inne silniki dostarczają moc w sposób bardziej liniowy. Jeszcze inne silniki mogą być podchwytliwe, dostarczają one maksymalną moc na średnich/średnio-wysokich obrotach. Przeanalizuj krzywą mocy silnika, wtedy będziesz już wiedział, jak zareaguje samochód, kiedy dodasz gazu. Druga porada:
Bądź subtelny z użyciem gazu. Reakcja samochodu na wyjściu z zakrętu w dużej mierze zależy od Twojej prawej stopy! Unikaj nagłego naciskania pedału gazu. Dodawaj gazu stopniowo i delikatnie! W ten sposób tylne koła nie będą tracić przyczepności podczas przyspieszania. Aczkolwiek jeśli masz “ciężką” nogę i ciężko Ci kontrolować pedał gazu, nie przejmuj się, jest na to rozwiązanie! Po prostu użyj wyższego biegu! Wcześniej użyłem drugiego biegu, teraz użyję trzeciego. Nawet “stukając” gaz, samochód się nie obraca. Pamiętaj: bądź delikatny z pedałem gazu i/lub używaj wyższego biegu w celu uniknięcia obrotu samochodu. Trzecia porada:
Obchodź się delikatnie z kierownicą. Powód jest taki sam jak w poprzedniej poradzie:
Szybki ruch kierownicą=utrata przyczepności. Jeśli będziesz powoli poruszał kierownicą, samochód będzie podążał tak jak chcesz bez żadnych problemów. Lecz spróbuj szybciej ruszyć kierownicą, a stracisz panowanie nad samochodem! Więc pamiętaj, by delikatnie obchodzić się również z kierownicą! Czwarta porada:
Zastosuj różne style jazdy. Tak jak możesz sobie wyobrazić, nie możesz zastosować stylu jazdy bolidu F1 z lat 60. do bolidu z lat 2000. Podczas gdy przyczepność bolidu z lat 2000. zależy głównie od jego aerodynamiki (siły docisku), bolid z lat 60. uzyskuje boczną przyczepność dzięki mechanicznej przyczepności. Siła docisku dodaje stabilności a samochód wygląda na “przyklejony” do toru. W ten sposób uwagę musisz poświęcić linii wyścigowej… Co natomiast z samochodami o niskiej sile docisku? 2 okrążenia dwoma różnymi samochodami o podobnych osiągach.
*Wszystkie asysty wyłączone w obu samochodach.* Obserwuj, jak różne są style prowadzenia… Tutaj samochód ślizga się bardziej. Tutaj samochód jest “przyklejony” do toru. Zapamiętaj:
Mocne samochody z mocnym dociskiem:
Precyzja prowadzenia, większa stabilność, mniej poślizgów, czasy okrążeń zależą głównie od precyzji kierowcy na nitce wyścigowej. Mocne samochody ze słabym dociskiem lub jego brakiem:
Dużo kontrowania, mniejsza stabilność, więcej poślizgów, czasy okrążeń zależą głównie od panowania kierowcy nad samochodem. Piąta porada:
Ustawienia samochodu. Kiedy wybierasz trudne w prowadzeniu auto, Twoim celem nie jest sprawić, by samochód był szybszy, lecz łatwiejszy w prowadzeniu. Jak widzieliśmy w poprzednich lekcjach, auta z tendencją do PODsterowności są łatwiejsze w prowadzeniu, niż te z tendencją do NADsterowności. Jest tak, ponieważ łatwiej kontrolować samochód, którego przednie koła tracą wcześniej przyczepność. Musimy więc ustawić auto, by było bardziej podsterowne. Oto główne ustawienia w celu zwiększenia podsterowności:
– Mniejsza przednia siła docisku, większa tylna.
– Twardszy przedni stabilizator poprzeczny, miększy tylny. – Ujemna zbieżność z przodu, dodatnia z tyłu.
– Twarde przednie sprężyny, miękkie tylne.
– Niska wartość Acc. LSD, wysoka wartość Decel. LSD. Pamiętaj: ustawienia samochodu mogą Ci bardzo pomóc z niektórymi samochodami, ale wciąż musisz być ostrożny podczas jazdy! Jeśli podsterowność jest zbyt duża, zmniejszaj ją stopniowo, aż znajdziesz najlepszą konfigurację dla swojego stylu jazdy. Szósta porada:
Zarządzanie tempem wyścigu. Jak wiesz, im szybciej jedziesz, tym wyższe prawdopodobieństwo, że się rozbijesz. Jeśli nie jesteś pro kierowcą i myślisz, że popełniasz zbyt dużo błędów kiedy jedziesz na maksa, po prostu zmniejsz tempo jazdy. Celem jest znalezienie takiego tempa, które pozwoli Ci nie popełniać błędów. Jak regulować tempo wyścigu? Zależy to w głównej mierze od hamowania i prędkości w zakręcie. *Okrążenie: 60% mojego tempa wyścigowego* Hamowanie jest dłuższe i bardziej delikatne. Przyspieszenia są bardziej delikatne i stopniowe. Prędkość w zakręcie jest niska. *Okrążenie: 70% mojego tempa wyścigowego* Hamowanie jest trochę ostrzejsze. Przyspieszenia są nieco szybsze, ale wciąż delikatne. Tego tempa używam, kiedy chcę oszczędzać opony/paliwo. *Okrążenie: 80% mojego tempa wyścigowego* Zbliżamy się do granic przyczepności, ale wciąż zostawiamy delikatny margines… Wciąż łatwo jest opanować samochód. *Okrążenie: 90% mojego tempa wyścigowego* Tutaj pojawiają się trudności:
– Możliwość zablokowania kół podczas hamowania.
– Możliwe powerslide’y podczas przyspieszania. Jest to dobre tempo dla wyścigów wytrzymałościowych. Znajdź dla siebie takie tempo, by unikać błędów. Pamiętaj: jeśli nie jesteś doświadczonym kierowcą, ciągła jazda na 100% umiejętności nie jest dobrym pomysłem. Jedź na 90-95%, a maksimum używaj jedynie w sytuacjach awaryjnych (doganianie przeciwnika na ostatnim okrążeniu, kwalifikacje itd.). Mam nadzieję, że po obejrzeniu tego filmiku będziesz jeździć lepiej! Do zobaczenia!